Jart Target 8.75" LC Egg Shape Skateboard Deck
€64.95
Tax included
Jart Target 8.75" x 31.4". Egg shape deck with a wider center compared to the ends. This type of cut offers more space in the middle for greater stability and ease underfoot. The tapper tips provide the agility of a thinner board, which is a huge advantage for performing technical tricks. With Egg Shape boards, flip tricks are much easier to execute than with a standard-shaped (popsicle) board of the same width. Constructed with 7-ply Canadian maple, individually pressed for extra strength. Wheelbase 14.2". Nose 7.55", Tail 6.77". Made in Europe. Free Jessup Black Grip (Applied upon request).
Description
Jart Target 8.75" x 31.4". Egg shape deck with a wider center compared to the ends. This type of cut offers more space in the middle for greater stability and ease underfoot. The tapper tips provide the agility of a thinner board, which is a huge advantage for performing technical tricks. With Egg Shape boards, flip tricks are much easier to execute than with a standard-shaped (popsicle) board of the same width. Constructed with 7-ply Canadian maple, individually pressed for extra strength. Wheelbase 14.2". Nose 7.55", Tail 6.77". Made in Europe. Free Jessup Black Grip (Applied upon request).
Product Details
JART-TARGETEGG87BROWN-DECK
Data sheet
| Width | 8.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.2" |
| Nose Lenght | 7.5" |
| Tail Lenght | 6.76" |
| Concave | Low |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Egg |
| Lenght | 31.4" |