Powell Peralta Anderson Heron 9.13" 7-Ply Gold Skateboard Deck
Powell Peralta Pro model Andy Anderson 9.13" x 32.8" 7-ply maple, gold foil colorway. Ultra innovative shape mixing old school and new school. Flat kicktail tip to facilitate pogo tricks, nose and tail of identical length, balance point in the center of the board, curvatures of the nose and tail identically dosed to facilitate flips both in natural and switch. Weight saving V shape. Equal width to the level of each truck. Wheelbase 15"; Nose 6.8" with 18° angle; 6.8" tail with 18° angle. Premium 7-ply maple constructionThe Anderson is a killer board for those riders who like mixing old school and new school tricks.
Description
Powell Peralta Pro model Andy Anderson 9.13" x 32.8" 7-ply maple, gold foil colorway. Ultra innovative shape mixing old school and new school. Flat kicktail tip to facilitate pogo tricks, nose and tail of identical length, balance point in the center of the board, curvatures of the nose and tail identically dosed to facilitate flips both in natural and switch. Weight saving V shape. Equal width to the level of each truck. Wheelbase 15"; Nose 6.8" with 18° angle; 6.8" tail with 18° angle. Premium 7-ply maple constructionThe Anderson is a killer board for those riders who like mixing old school and new school tricks.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.13" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 6.8" |
| Tail Lenght | 6.8" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Bowl, Street, Skatepark, Freestyle |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School, Standard Popsicle |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 32.8" |
Specific References
| EAN13 | 0842357196490 |
|---|