Powell Peralta Caballero Street 9.6" Green White Skateboard Deck
Powell Peralta Caballero Street 9.625" x 29.75" in green & white colorway is a re-issue from the 80's. Vintage shape and highest quality construction. Single pressed using grade 1 glue and 7 plies premium US maple. This board is a blast for old school skateboarding, bowl riding, or just cruising.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta Caballero Street 9.625" x 29.75" in green & white colorway is a re-issue from the 80's. Vintage shape and highest quality construction. Single pressed using grade 1 glue and 7 plies premium US maple. This board is a blast for old school skateboarding, bowl riding, or just cruising.
Specs: 29.75" x 9.625"; Wheelbase 15.125"; Nose 3.5"; Tail 6.88"; Medium concave; Tail angle 22°(Steep)
Who is Steve Caballero?
Steve Caballero is a Californian skateboarder born in 1964 to Mexican and Japanese parents. He turned pro in 1980 and continues to skate professionally to this day. His favorite playgrounds are bowls and vert ramps. Steve Caballero's career is remarkable: he invented numerous tricks (such as the Caballerial and Frontside Boardslide), became world champion in vert and street skating in 1987, and was named Skater of the Year in 1981 and 1984. In 1999, Thrasher magazine awarded him the title of Skater of the Century.
Steve has been riding for Powell Peralta since 1984 and was part of the legendary Bones Brigade team alongside Tony Hawk, Rodney Mullen, Lance Mountain, Mike McGill, and Nicky Guerrero. He is also the first skateboarder to have a signature shoe model—the iconic Vans Half Cab, which is still being produced over 20 years later. Steve Caballero's skateboards are often adorned with a dragon, a nod to his Asian heritage.
In addition to his busy pro skating career, Steve is also a talented singer and guitarist, performing in bands such as The Faction, Soda, Odd Man Out, and Urethane.
Video game enthusiasts know Steve Caballero as a playable character in the PlayStation game Tony Hawk's Pro Skater.
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the pioneering brands that has shaped and continues to shape the history of skateboarding. Based in California since 1978, the brand is a union of skills between George Powell (an engineer who made his first skateboard in 1957) and Stacy Peralta (a professional skateboarder). Powell has always stood out for its spirit of innovation and is one of the few brands to own its own factories for the production of decks and wheels. Powell's graphics, such as the Ripper or the Dragon, are an integral part of skate culture.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.625" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.125" |
| Nose Lenght | 3.5" |
| Tail Lenght | 6.88" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 29.75" |
Specific References
| EAN13 | 0840398201135 |
|---|