Santa Cruz Roskopp Face 9.5" Yellow Skateboard Deck
Santa Cruz reissue of Rob Roskopp's "Face" pro model. A great classic from the early 1990s, available in yellow. Board old school size 9.5" x 31". Wheelbase 15.355". Santa Cruz is the oldest skateboard brand still in operation (1973).
Description
Santa Cruz reissue of Rob Roskopp's "Face" pro model. A great classic from the early 1990s, available in yellow. Board old school size 9.5" x 31". Wheelbase 15.355". Santa Cruz is the oldest skateboard brand still in operation (1973).
Mounting advices
For this Roskopp Face 9.5", we would recommend traditional geometry trucks with a width of 159mm (such as Independent). The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising or pump track, or 95A and above for skatepark riding.
About Santa Cruz
Santa Cruz was founded in 1973 in California and remains the oldest active skateboard brand. The history of Santa Cruz is closely tied to the evolution of skate and old school culture.
Rob Roskopp History
Rob Roskopp is an American skateboarder born in 1963 in Detroit. Rob landed in California in 1982 and turned pro for Santa Cruz Skateboards a few months later, remaining with them until 1991. During these years, Rob Roskopp traveled all over the world for demos and appeared in numerous videos. His favorite terrains are ramps and bowls. In the early 1990s, Rob briefly served as a manager for Sims Skateboards. In 1993, Rob co-founded the Santa Cruz Bicycle mountain bike company, which he then led until 2023.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.5"(24,13cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.355" |
| Nose Lenght | 4.565" |
| Tail Lenght | 6.917" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 31" |
Specific References
| EAN13 | 0193172644407 |
|---|