Antihero Classic Eagle 8.75" White Skateboard Deck
Antihero skateboard deck 8.75" x 32.75" with a 14.625" wheelbase. Team Series Classic Eagle, white color. Standard popsicle shape. 7-ply maple construction with medium concave. Wide deck suitable for skaters with larger feet. In addition to underfoot comfort, the generous width provides increased stability and comfort. Free black grip tape included (installed upon request).
Description
Antihero skateboard deck 8.75" x 32.75" with a 14.625" wheelbase. Team Series Classic Eagle, white color. Standard popsicle shape. 7-ply maple construction with medium concave. Wide deck suitable for skaters with larger feet. In addition to underfoot comfort, the generous width provides increased stability and comfort. Free black grip tape included (installed upon request).
Best fit trucks width 159mm
Product Details
Data sheet
| Width | 8.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.625" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Gifted (Free installation upon request) |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32.75" |
Specific References
| EAN13 | 0888560375451 |
|---|