Santa Cruz Meek Pinstripe Slasher 9.23" Skateboard Deck
Santa Cruz Skateboards Keith Meek Pinstripe Slasher shaped skateboard deck featuring Meekster's newest modernized shape on 7 ply North American Maple pressed individually using epoxy making a strong, responsive deck with long lasting pop and consistent concave and kick. Size 9.23" x 31.67"; Wheelbase 15". Featuring spot gloss graphics with custom hand pinstripe and glitter ink details.
Description
Santa Cruz Skateboards Keith Meek Pinstripe Slasher shaped skateboard deck featuring Meekster's newest modernized shape on 7 ply North American Maple pressed individually using epoxy making a strong, responsive deck with long lasting pop and consistent concave and kick. Size 9.23" x 31.67"; Wheelbase 15". Featuring spot gloss graphics with custom hand pinstripe and glitter ink details.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.23" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 5.84" |
| Tail Lenght | 6.63" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Transition, Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 31.67" |
| Truck Hole Pattern | Short 4 - 2.125" (New School) |
Specific References
| EAN13 | 193172591893 |
|---|