Santa Cruz Salba Baby Stomper 10.09" Green Skateboard Deck
€109.95
Tax included
Santa Cruz Salba Baby Stomper 10.09" skateboard deck. Reissue of Steve Salba's pro model first released in 1989. Retro old school double kicks shape. 7 ply epoxy glued maple. 10.09" x 31.97". Wheebase 14.63" - 15.13 ". Can be used as a bowl deck as well as a cruiser. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Description
Santa Cruz Salba Baby Stomper 10.09" skateboard deck. Reissue of Steve Salba's pro model first released in 1989. Retro old school double kicks shape. 7 ply epoxy glued maple. 10.09" x 31.97". Wheebase 14.63" - 15.13 ". Can be used as a bowl deck as well as a cruiser.
Product Details
SCRUZ-SALBABABYGREEN10-DECK
Data sheet
| Width | 10.09" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.63" - 15.13" |
| Nose Lenght | 5.88" |
| Tail Lenght | 6.76" |
| Disciplines | Bowl, Cruiser, Pumptrack |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2022 |
| Lenght | 31.97" |
Specific References
| EAN13 | 193172351114 |
|---|