Santa Cruz Winkowski Aquatic 10.34" Prismatic Skateboard Deck
Skateboard deck Santa Cruz pro model Erik Winkowski Aquatic Prismatic Graphics (silver foil with color reflections). Shape old school double kicks identical to that of the Winkowki Dope Planet. 7 ply US maple glued with epoxy resin for more strength and a more persistent pop. Dimensions 10.34" x 30.54"; Wheelbase 15"; Nose 4.75"; Tail 6.59". Vintage collector's board. Suitable for riding in a bowl, cruising, tricks old school, pumptrack.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/22/26 and 4/25/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Skateboard deck Santa Cruz pro model Erik Winkowski Aquatic Prismatic Graphics (silver foil with color reflections). Shape old school double kicks identical to that of the Winkowki Dope Planet. 7 ply US maple glued with epoxy resin for more strength and a more persistent pop. Dimensions 10.34" x 30.54"; Wheelbase 15"; Nose 4.75"; Tail 6.59". Vintage collector's board. Suitable for riding in a bowl, cruising, tricks old school, pumptrack.
Mounting advices
We would recommend traditional geometry trucks (such as Independent) with a width of 169mm. The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising, or 95A and above for skatepark riding.
About Santa Cruz
Santa Cruz was founded in 1973 in California and remains the oldest active skateboard brand. The history of Santa Cruz is closely tied to the evolution of skate and old school culture.
Product Details
Data sheet
| Width | 10.34" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 4.75" |
| Tail Lenght | 6.59" |
| Concave | High |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 30.54" |
Specific References
| EAN13 | 0193172644438 |
|---|