Jart Hand Pocket 8.25" HC Skateboard Deck
Jart 8.25" x 31.7" High concave popsicle skateboard deck with Hand Pocket graphics. 14.2" wheelbase, Nose 6.5", tail 6.8". 7-ply US maple. Made in Spanish Basque Country. Black Griptape offered (installation on request)
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/22/26 and 4/25/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Jart 8.25" x 31.7" High concave popsicle skateboard deck with Hand Pocket graphics. 14.2" wheelbase, Nose 6.5", tail 6.8". 7-ply US maple. Made in Spanish Basque Country. Black Griptape offered (installation on request)
*The color of the top ply may vary
We recommand to set the deck with 139mm to 144mm Traditional Kingpin trucks
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.2" |
| Nose Lenght | 6.5" |
| Tail Lenght | 6.8" |
| Concave | High |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.7" |
Specific References
| EAN13 | 8433975211584 |
|---|