Santa Cruz Roskopp Target Eye 9.62" Skateboard Deck
First ever reissue for this Santa Cruz Rob Roskopp Target Face Skateboard deck. Special 50th anniversary edition. 7 plys maple single pressed with epoxy. 9.62" x 31.54". 2 options wheelbase 14.25" - 15.125". Old school double kick shape. Cruz Missile II concave straignt back from the 80's. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/22/26 and 4/25/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
First ever reissue for this Santa Cruz Rob Roskopp Target Face Skateboard deck. Special 50th anniversary edition. 7 plys maple single pressed with epoxy. 9.62" x 31.54". 2 options wheelbase 14.25" - 15.125". Old school double kick shape. Cruz Missile II concave straignt back from the 80's. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Product Details
Data sheet
| Width | 9.625" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" - 15.125" |
| Nose Lenght | 5.66" - 6.54" |
| Tail Lenght | 6.55" |
| Disciplines | Bowl, Cruiser |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Lenght | 31.54" |