Powell Peralta Hawk 10" Bones Brigade Series 16 Skateboard Deck
AVAILABLE ON MARCH 31rst 2025. Powell Peralta Tony Hawk Skateboard Deck Reissue Bones Brigade Series 16, black and gold color. The Holy Grail of decks sought after by collectors. Limited edition deck (5000), accompanied by a rider's profile sheet. 7-ply maple, single kicktail, 10" x 30.05"; Wheelbase 15.5". Graphics screen-printed like the original boards (no heat transfer). Grip not included.
Order it before 14:30 of today and receive it between 5/15/26 and 5/19/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta Tony Hawk Skateboard Deck Reissue Bones Brigade Series 16, black and gold color. The Holy Grail of decks sought after by collectors. Limited edition deck (5000), accompanied by a rider's profile sheet. 7-ply maple, single kicktail, 10" x 30.05"; Wheelbase 15.5". Graphics screen-printed like the original boards (no heat transfer). Grip not included.
If you are excepting to mount this deck, we would recommand you using 169mm trucks (Independent 69mm or Paris Street 169mm). For the wheel don't go lower to 56mm diameter or upper to 64mm. Powell Rat Bones, G Bones, or Mini Cubics are great choices
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.5" |
| Nose Lenght | 3.5" |
| Tail Lenght | 6" |
| Concave | Low |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Single Kick |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 30" |
Specific References
| EAN13 | 842357196995 |
|---|