Powell Peralta McGill 9.9" Bones Brigade Series 17 Skateboard Deck
Powell Peralta Mike McGill Bones Brigade Series 17 deck in pearl white and gray foil. Limited reissue of 1,750 pieces. Numbered board, accompanied by a rider information card. Dimensions: 9.88" x 30.58", wheelbase 15.25". 7-ply maple, old school shape (#215B) single kick identical to the original from the 1980s. A pure vintage board to collect or to skate.
Order it before 09:00 of today and receive it between 4/20/26 and 4/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta Mike McGill Bones Brigade Series 17 deck in pearl white and gray foil. Limited reissue of 1,750 pieces. Numbered board, accompanied by a rider information card. Dimensions: 9.88" x 30.58", wheelbase 15.25". 7-ply maple, old school shape (#215B) single kick identical to the original from the 1980s. A pure vintage board to collect or to skate.
For the mounting, we recommand the use of 159mm tradictional kingpin trucks such as Inedpendent 159 and wheels size 56mm to 64mm (may need to use riser pads)
About Mike McGill
Mike McGill is an American skateboarder, born in 1964, who strongly influenced the skate scene of the 1980s. He was the first skateboarder to perform tricks upside down and is known for being the creator of the McTwist.
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the longest-running active skateboard brands. Nearly all the skateboarding legends have skated for Powell at some point. Its founder, George Powell, is an engineer by training and has always been committed to developing new products, making Powell Peralta one of the best skateboard brands for several decades.
About Bones Brigade
The Bones Brigade is often considered the most iconic skateboarding team in history. In 1984, Powell Peralta brought together the six best skateboarders of the era for a promotional tour. Thousands of people were introduced to the world of skateboarding, a discipline that was still very new at the time. The Bones Brigade included: Tony Hawk (the most famous skateboarder of all time), Steve Caballero (voted Skateboarder of the 20th Century by Thrasher), Rodney Mullen (the creator of the ollie and many other tricks), Lance Mountain, Chris McGill, and Tommy Guerrero.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.9" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.25" |
| Nose Lenght | 4.52" |
| Tail Lenght | 6.6" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Single Kick |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 30.58" |
Specific References
| EAN13 | 0840398205423 |
|---|