Powell Peralta Mike Frazier Yellow Man 9.5" Skateboard Deck
Reissue of the Mike Frazier Yellow Man deck by Powell Peralta. 9.5" x 32.12"; Wheelbase 14"-14.62". Mike Frazier was one of the early 90's vert pro riders. The Yellow Man, released in 1991, was his first and only pro model with Powell, and this is one of the rare reissues. 7-ply maple deck with double kicks and deep concave.
Order it before 14:30 of today and receive it between 4/24/26 and 4/28/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Reissue of the Mike Frazier Yellow Man deck by Powell Peralta. 9.5" x 32.12"; Wheelbase 14"-14.62". Mike Frazier was one of the early 90's vert pro riders. The Yellow Man, released in 1991, was his first and only pro model with Powell, and this is one of the rare reissues. 7-ply maple deck with double kicks and deep concave.
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the longest-running active skateboard brands. Nearly all the skateboarding legends have skated for Powell at some point. Its founder, George Powell, is an engineer by training and has always been committed to developing new products, making Powell Peralta one of the best skateboard brands for several decades.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.5"(24,13cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Nose Lenght | 6.68"/6.2" |
| Tail Lenght | 6.3" |
| Concave | High |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2023 |
| Lenght | 32.125" |
Specific References
| EAN13 | 0842357182110 |
|---|