Powell Peralta Anderson Heron 8.45" 7-Ply Rust Skateboard Deck
Powell Peralta Andy Anderson 8.45" x 31.8" skateboard deck in Rust color. Ultra innovative shape mixing old school and new school. Flat kicktail tip to facilitate pogo tricks, nose and tail of identical length, balance point in the center of the board, curvatures of the nose and tail identically dosed to facilitate flips both in natural and switch. Weight saving V shape. Equal width to the level of each truck. WB 14.25"; Nose 6.68" with 18° angle; 6.68" tail with 18° angle. Premium 7-ply maple constructionThe Anderson is a killer board for those riders who like mixing old school and new school tricks. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Product customization
Don't forget to save your customization to be able to add to cart
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta Andy Anderson 8.45" x 31.8" skateboard deck in Rust color. Ultra innovative shape mixing old school and new school. Flat kicktail tip to facilitate pogo tricks, nose and tail of identical length, balance point in the center of the board, curvatures of the nose and tail identically dosed to facilitate flips both in natural and switch. Weight saving V shape. Equal width to the level of each truck. WB 14.25"; Nose 6.68" with 18° angle; 6.68" tail with 18° angle. Premium 7-ply maple constructionThe Anderson is a killer board for those riders who like mixing old school and new school tricks. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Product Details
Data sheet
| Width | 8.45" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" |
| Nose Lenght | 6.68" |
| Tail Lenght | 6.68" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark, Freestyle |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School, Standard Popsicle |
| Year of Release | 2023 |
| Lenght | 31.8" |
Specific References
| EAN13 | 842357184275 |
|---|