Vision Old Ghost Modern Concave 10" Blue Stain / Red Skateboard Deck
This Vision Old Ghost Re-issue deck has an updated modern concave and more pronounced kicks. While retaining the original shape from the 1980s, the more pronounced concave opens up new possibilities and facilitates foot placements. 7-ply maple deck. 10" x 30.25". Wheelbase 15.5". Double kicks. Nose 6.5"; Tail 4.125". Shape & Artwork by John Grigley. Made in the USA. Black Jessup grip tape included (Applied upon request).
Description
This Vision Old Ghost Re-issue deck has an updated modern concave and more pronounced kicks. While retaining the original shape from the 1980s, the more pronounced concave opens up new possibilities and facilitates foot placements. 7-ply maple deck. 10" x 30.25". Wheelbase 15.5". Double kicks. Nose 6.5"; Tail 4.125". Shape & Artwork by John Grigley. Made in the USA. Black Jessup grip tape included (Applied upon request).
Mounting advices
We would recommend traditional geometry trucks with a width of 169mm (such as Independent 169). The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising or pump track, or 95A and above for skatepark riding.
About Vision Skateboards
Vision Skateboards is among the pioneering brands. Founded in 1976 by Brad Dorfman, the brand has changed ownership several times since, but continues to manufacture its boards in the USA. During the 1980s, Vision also produced skateboards for the Sims Skateboards. In addition to skateboarding, Vision has a rich history in the old school BMX scene. Mark Gonzales & Mark "Gator" Rogowski are the most iconic team riders from the past.
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.5" |
| Nose Lenght | 4.125" |
| Tail Lenght | 6.5" |
| Concave | High |
| Grip tape | Included |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Lenght | 30.25" |
Specific References
| EAN13 | 710664071024 |
|---|