Powell Peralta Anderson Vajra 8.4" 7-Ply Black Skateboard Deck
Powell Peralta Andy Anderson 3. Andy is back with the Vajra 8.4" x 32.5". The shape is completely unique, and every detail has been carefully considered. The board measures 8.4" wide at the trucks and 8.2" in the center. You'll get the agility of an 8.25" board but with a wider landing area. The kicks have an unconventional shape, with flat ends making the board more stable during pogos jumps. The slight angle created at the junction with the rounded part creates a pivot point for flat freestyle tricks. Kicks optimized for triggering flips. Classic 7-ply maple construction. Shape 302. Black grip tape included (applied upon request).
Description
Powell Peralta Andy Anderson 3. Andy is back with the Vajra 8.4" x 32.5". The shape is completely unique, and every detail has been carefully considered. The board measures 8.4" wide at the trucks and 8.2" in the center. You'll get the agility of an 8.25" board but with a wider landing area. The kicks have an unconventional shape, with flat ends making the board more stable during pogos jumps. The slight angle created at the junction with the rounded part creates a pivot point for flat freestyle tricks. Kicks optimized for triggering flips. Classic 7-ply maple construction. Shape 302. Black grip tape included (applied upon request).
Symetrical shape, 7" nose & tail, 14.25 Wheelbase
Artwork by Vernon Courtlandt Johnson
Tips on how to set the Andy Anderson Vajra:
139mm TKP Trucks(Independent 139, Mini Logo 8", ...), 52 to 54mm wheels
Andy Anderson is using this follow setting: Mini Logo 8" Trucks, Bones Ceramanic Bearings, Powell Peralta Nano Cubics 52mm wheels, Powell Rib Bones Rails
Product Details
Data sheet
| Width | 8.4" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark, Freestyle |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Transition, Old School |
| Year of Release | 2024 |
| Lenght | 32.5" |
Specific References
| EAN13 | 842357188501 |
|---|