Powell Peralta Ray Underhill Chain Cross 10" Black Skateboard Deck
Powell Peralta Ray Underhill reissue deck 'Chain Cross' in black and gold foil colorway. Straight out of the late 1980s. 10" x 30.25" with a 15" wheelbase. Old school shape with a kicktail. Premium 7-ply maple construction. Ray Underhill was a skater from Nashville (USA) and one of the best in the 1980s. Ray skated extensively with Tony Hawk and other members of the legendary Bones Brigade.
Description
Powell Peralta Ray Underhill reissue deck 'Chain Cross' in black and gold foil colorway. Straight out of the late 1980s. 10" x 30.25" with a 15" wheelbase. Old school shape with a kicktail. Premium 7-ply maple construction. Ray Underhill was a skater from Nashville (USA) and one of the best in the 1980s. Ray skated extensively with Tony Hawk and other members of the legendary Bones Brigade.
Assembly Tips
We recommend traditional geometry trucks with a width of 169mm, paired with wheels between 54mm and 60mm in diameter (for wheels starting at 56mm, consider using riser pads).
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the pioneering brands that has shaped and continues to shape the history of skateboarding. Based in California since 1978, the brand is a union of skills between George Powell (an engineer who made his first skateboard in 1957) and Stacy Peralta (a professional skateboarder). Powell has always stood out for its spirit of innovation and is one of the few brands to own its own factories for the production of decks and wheels. Powell's graphics, such as the Ripper or the Dragon, are an integral part of skate culture.
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 4.875" |
| Tail Lenght | 7" |
| Concave | Low |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Vert |
| Kicks | Single Kick |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 30.25" |
Specific References
| EAN13 | 0842357198050 |
|---|