Madrid x SMA Paul Constantineau 9.5" Natural Skateboard Deck
Deck Santa Monica Airlines Series 3 Paul Constantineau 9.5" x 30", produced in the USA by Madrid. A collector's board reissued in only 100 copies in this natural wood color. Wheelbase: 15". 7-ply maple construction. Medium concave. Double kicks. Madrid is one of the oldest skateboard brands (founded in 1976). Santa Monica Airlines was a small skateboard production workshop located at the back of the legendary Zephyr's Surf Shop. It was in this very place that skateboarding experienced its first moments of glory in the late 1970s.
Description
Deck Santa Monica Airlines Series 3 Paul Constantineau 9.5" x 30", produced in the USA by Madrid. A collector's board reissued in only 100 copies in this natural wood color. Wheelbase: 15". 7-ply maple construction. Medium concave. Double kicks. Madrid is one of the oldest skateboard brands (founded in 1976). Santa Monica Airlines was a small skateboard production workshop located at the back of the legendary Zephyr's Surf Shop. It was in this very place that skateboarding experienced its first moments of glory in the late 1970s.
Mounting advices
We would recommend traditional geometry trucks (such as Independent) with a width of 159mm to 169mm depending of the width of the wheels (if you use wider wheels, use narrower trucks). The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising, or 95A and above for skatepark riding.
About Madrid Skateboards
Madrid is one of the oldest skateboard brands. The company was officially founded in 1976 by Jerry Madrid (Jerry started shaping his first boards in the late 1960s). Based in California in Huntington Beach since its inception, Madrid continues to manufacture the majority of its skateboards in the USA. Madrid boards can be seen in many films, including Back to the Future and Stranger Things.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.5"(24,13cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Cruiser, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 30" |
Specific References
| EAN13 | 0710664123242 |
|---|