Heroin Swampy Stomp 10.75" Skateboard Deck
Heroin Skateboards brings the heat with this Swampy Stomp 10.75" x 32.625". Big deck with a deep concave that’s almost flat in the center. Wheel wells are cut out to allow loose trucks or large wheels without risk of wheel bite. 7-ply Canadian maple construction. The "Razor Edge" contour enhances the board’s feel under your feet. 14.25" wheelbase. Egg-shaped deck. Heroin is a hardcore English brand known for its unconventional shapes and rock ’n’ roll spirit. Wood stain color is random.
Description
Heroin Skateboards brings the heat with this Swampy Stomp 10.75" x 32.625". Big deck with a deep concave that’s almost flat in the center. Wheel wells are cut out to allow loose trucks or large wheels without risk of wheel bite. 7-ply Canadian maple construction. The "Razor Edge" contour enhances the board’s feel under your feet. 14.25" wheelbase. Egg-shaped deck. Heroin is a hardcore English brand known for its unconventional shapes and rock ’n’ roll spirit. Wood stain color is random.
Recommanded trucks: Independent 215mm, Ace AF1 80, Slappy 10"
Product Details
Data sheet
| Width | 10.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" |
| Concave | High |
| Grip tape | Not Included |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Egg |
| Lenght | 32.625" |
Specific References
| EAN13 | 2500000702495 |
|---|