Santa Cruz Roskopp Three 10.17" Neon Orange Skateboard Deck
Retro Santa Cruz Rob Roskopp 3 Skateboard Deck Reissue 2025. Fluorescent orange color. Old-school double kick shape (short nose), faithful to the original model released in 1986. 7-ply maple & epoxy construction (stronger / better pop). 10.17" x 30.41". Wheelbase 15.875". Suitable for both bowl riding and cruising.
Description
Retro Santa Cruz Rob Roskopp 3 Skateboard Deck Reissue 2025. Fluorescent orange color. Old-school double kick shape (short nose), faithful to the original model released in 1986. 7-ply maple & epoxy construction (stronger / better pop). 10.17" x 30.41". Wheelbase 15.875". Suitable for both bowl riding and cruising.
Mounting advices
For this Roskopp Two 10.35", we would recommend traditional geometry trucks with a width of 169mm (such as Independent 169). The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising or pump track, or 95A and above for skatepark riding.
About Santa Cruz
Santa Cruz was founded in 1973 in California and remains the oldest active skateboard brand. The history of Santa Cruz is closely tied to the evolution of skate and old school culture.
Rob Roskopp History
Rob Roskopp is an American skateboarder born in 1963 in Detroit. Rob landed in California in 1982 and turned pro for Santa Cruz Skateboards a few months later, remaining with them until 1991. During these years, Rob Roskopp traveled all over the world for demos and appeared in numerous videos. His favorite terrains are ramps and bowls. In the early 1990s, Rob briefly served as a manager for Sims Skateboards. In 1993, Rob co-founded the Santa Cruz Bicycle mountain bike company, which he then led until 2023.
Product Details
Data sheet
| Width | 10.18" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15.875" |
| Nose Lenght | 3" |
| Tail Lenght | 6.7" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 30.41" |
Specific References
| EAN13 | 193172562046 |
|---|