Real Dove Redux Renewal 8.38" Cream - Skateboard Deck
Real Dove Redux renewal series skateboard deck. 8.38" x 32.25" Wheelbase 14.5". 7-ply maple popsicle deck. Graphics with Real Skateboards logo interlaced with a dove of peace on a cream background. This 8.38" size is suitable for adult skateboarders with large feet or who prefer stability. The Real brand, founded in 1991, is renowned for the quality and durability of its boards. Free black grip (free fitting on request)
Description
Real Dove Redux renewal series skateboard deck. 8.38" x 32.25" Wheelbase 14.5". 7-ply maple popsicle deck. Graphics with Real Skateboards logo interlaced with a dove of peace on a cream background. This 8.38" size is suitable for adult skateboarders with large feet or who prefer stability. The Real brand, founded in 1991, is renowned for the quality and durability of its boards. Free black grip (free fitting on request)
Product Details
Data sheet
| Width | 8.38" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.5" |
| Nose Lenght | 7" |
| Tail Lenght | 6.5" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32.25" |
Specific References
| EAN13 | 888560251953 |
|---|