Welcome x Harry Potter Voldemort on Dark Lord 9.75" - Deck
Old school skateboard. Welcome skateboards in collaboration with Harry Potter (Under official Warner Bros licence). This Voldemorton The Dark Lord features a distinctive cut-out contour, straight out of the darkness of the evil Voldemort. 9.75" x 31.5" deck with 14.5" or 15" adjustable wheelbase. This Welcome Skateboards Valdemort can be used as a bowl, cruiser or pumptrack board.
Description
Old school skateboard. Welcome skateboards in collaboration with Harry Potter (Under official Warner Bros licence). This Voldemorton The Dark Lord features a distinctive cut-out contour, straight out of the darkness of the evil Voldemort. 9.75" x 31.5" deck with 14.5" or 15" adjustable wheelbase. This Welcome Skateboards Valdemort can be used as a bowl, cruiser or pumptrack.
Assembly instructions:
169m to 177mm wide traditional geometry trucks (Independent 169mm, Ace AF1 77,...) with 54mm to 58mm diameter wheels for freestyle use, or 58mm to 60mm diameter soft wheels if you plan to use this board as a cruiser or pumptrack board.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.75"(24,76cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 14.5", 15" |
| Tail Lenght | 6.5" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 31.5" |
Specific References
| EAN13 | 100000109823 |
|---|