Real Dove Redux Renewal 8.25" Black - Skateboard Deck
Real Dove Redux renewal series skateboard deck. 8.25" x 32.00" Wheelbase 14.38". 7-ply maple popsicle deck. Graphics with Real Skateboards logo interlaced with a dove of peace on a black background. This 8.25" size is suitable for medium-sized adult skateboarders. The Real brand, founded in 1991, is renowned for the quality and durability of its boards. Free black grip (free fitting on request)
Description
Real Dove Redux renewal series skateboard deck. 8.25" x 32.00" Wheelbase 14.38". 7-ply maple popsicle deck. Graphics with Real Skateboards logo interlaced with a dove of peace on a black background. This 8.25" size is suitable for medium-sized adult skateboarders. The Real brand, founded in 1991, is renowned for the quality and durability of its boards. Free black grip (free fitting on request)
Recommended truck width: 139mm to 144mm
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.38" |
| Nose Lenght | 6.87" |
| Tail Lenght | 6.625" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32" |
Specific References
| EAN13 | 0888560251946 |
|---|