Heroin Dawn of The Egg 9.4" Skateboard Deck
Skateboard deck Heroin Dawn of the Egg 9.4" x 32" WB 14.125". Egg-style shape in keeping with the DNA of the British brand. This style of deck have the advantages to increased comfort and ease of use, without any loss of agility. This is the shape of choice for slappy tricks. As with most Heroin decks, the Dawn of The Egg has a Razor Edge contour for a better feel underfoot. 7-ply maple deck. Random wood stain colour.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Skateboard deck Heroin Dawn of the Egg 9.4" x 32" WB 14.125". Egg-style shape in keeping with the DNA of the British brand. This style of deck have the advantages to increased comfort and ease of use, without any loss of agility. This is the shape of choice for slappy tricks. As with most Heroin decks, the Dawn of The Egg has a Razor Edge contour for a better feel underfoot. 7-ply maple deck. Random wood stain colour.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.4" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.125" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Egg |
| Lenght | 32" |