Independent 159mm Stage 11 Black Bar Logo Skateboard Truck (Pce)
Since 1978, Independent has been the essential reference in skateboard trucks. The Stage XI represents the brand’s 11th generation of trucks, reflecting all the improvements and innovations developed over the decades. Their success is based on exceptional durability, optimal stability and control, smooth grinds, and versatility suited for all terrains: street, bowl, park, and more. The 159mm version fits perfectly on decks from 8.6" to 9" wide. 6-hole baseplate (old school & new school). Total axle length: 8.75"; Height: 55mm. Matte black color with Flat Bar logo printed on the hanger. Truck sold individually.
Description
Since 1978, Independent has been the essential reference in skateboard trucks. The Stage XI represents the brand’s 11th generation of trucks, reflecting all the improvements and innovations developed over the decades. Their success is based on exceptional durability, optimal stability and control, smooth grinds, and versatility suited for all terrains: street, bowl, park, and more. The 159mm version fits perfectly on decks from 8.6" to 9" wide. 6-hole baseplate (old school & new school). Total axle length: 8.75"; Height: 55mm. Matte black color with Flat Bar logo printed on the hanger. Truck sold individually.
Product Details
Data sheet
| Height | 55mm |
|---|---|
| Width | 159mm(6.26") |
| Construction | Cast Aluminium |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Geometry | Traditional |
| Main Color | Black |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 8.5" to 9" |
| Axle width | 8.75" |
| Truck Hole Pattern | Short 4 - 2.125" (New School), Length: 4 -2.5" (Old School) |
Specific References
| EAN13 | 193172244287 |
|---|