Slappy x Heroin ST1 Inverted 8.5" Curb Killer II Polished Skateboard Truck (Pce)
Truck Slappy ST1 Inverted Hollow 8.5" – Collaboration Series with Heroin Skateboards. Raw aluminum color with Curb Killer II print. The Slappy ST1 Inverted trucks stand out thanks to their reversed central bolt (which prevents thread wear) and an extreme kingpin clearance, providing more space under the truck and reducing snags during grinds. Agile trucks optimized to minimize the risk of wheel bites. Total axle length: 8.5", with a hanger width of 149mm (5.87"). Suitable for decks from 8.25" to 8.75". A must-have for slappy curb enthusiasts. Molded aluminum construction. Sold individually.
Order it before 09:00 of today and receive it between 4/20/26 and 4/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Truck Slappy ST1 Inverted Hollow 8.5" – Collaboration Series with Heroin Skateboards. Raw aluminum color with Curb Killer II print. The Slappy ST1 Inverted trucks stand out thanks to their reversed central bolt (which prevents thread wear) and an extreme kingpin clearance, providing more space under the truck and reducing snags during grinds. Agile trucks optimized to minimize the risk of wheel bites. Total axle length: 8.5", with a hanger width of 149mm (5.87"). Suitable for decks from 8.25" to 8.75". A must-have for slappy curb enthusiasts. Molded aluminum construction. Sold individually.
Product Details
Data sheet
| Height | 53.9mm |
|---|---|
| Width | 149mm(5.87") |
| Construction | Cast Aluminium, Hollow Axle, Hollow Kingpin |
| Weight | 368 Grs |
| Geometry | Traditional |
| Recommended Board Size | 8.5" to 9", 8.25" to 8.5" |
| Trucks Axles Diameter | 8mm(Standard) |
| Axle width | 8.5" |
| Truck Hole Pattern | Short 4 - 2.125" (New School) |
Specific References
| EAN13 | 0810199205335 |
|---|