Slappy ST1 Hollow 13" Black Skateboard Truck (Pce)
Discover the Slappy ST1 Classic Hollow truck (hollow kingpin), designed for skaters looking for responsiveness and smooth grinds. Thanks to its clever design, forget about kingpin hang-ups! Its construction ensures agility and performance on all terrains while reducing the risk of wheel bite. With a total axle length of 13" (263 mm - 10.35" hanger), the ST1 Hollow is made for decks wider than 12.75". Height: 53.9 mm. Collaboration series with Heroin Skateboards. Black paint. Sold individually.
Description
Discover the Slappy ST1 Classic Hollow truck (hollow kingpin), designed for skaters looking for responsiveness and smooth grinds. Thanks to its clever design, forget about kingpin hang-ups! Its construction ensures agility and performance on all terrains while reducing the risk of wheel bite. With a total axle length of 13" (263 mm - 10.35" hanger), the ST1 Hollow is made for decks wider than 12.75". Height: 53.9 mm. Collaboration series with Heroin Skateboards. Black paint. Sold individually.
Specifications:
-
Construction: Cast aluminum baseplate and hanger. Hollow kingpin
-
Axle width: 11" (212.5 mm hanger)
-
Height: 53.9 mm
-
Compatibility: Suitable for decks 10.75" wide and above
-
Grind-focused: Optimized kingpin to prevent hang-ups during grinds. Grind clearance: 6.3 mm
Why we love it:
✔️ Excellent maneuverability
✔️ Perfect for smooth, snag-free grinds
✔️ Strong and durable construction
✔️ One of the few trucks designed for very wide decks
Product Details
Data sheet
| Height | 53.9mm |
|---|---|
| Width | 10.35" |
| Construction | Cast Aluminium, Hollow Kingpin |
| Weight | 556 Grs |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 10.75" & Over |
| Trucks Axles Diameter | 8mm(Standard) |
| Axle width | 13" |
Specific References
| EAN13 | 0810199205304 |
|---|