Independent 169mm Forged Hollow Stage 11 Silver Skateboard Truck (Pce)
€44.95
Tax included
Skateboard Truck Independent 169mm Forged Hollow Stage 11 Silver. Forged baseplate for stronger impact resistance. Hollow axle and kingpin makes this truck lighter for higher ollies. Recommended for deck width 9" to 9.5". Sold as a single truck
Description
Skateboard Truck Independent 169mm Forged Hollow Stage 11 Silver. Forged baseplate for stronger impact resistance. Hollow axle and kingpin makes this truck lighter for higher ollies. Recommended for deck width 9" to 9.5". Sold as a single truck
Product Details
INDY-169FORGEDHOLLOW-SILVER
Data sheet
| Height | 53.5mm |
|---|---|
| Width | 169mm(6.65") |
| Construction | Hollow Kingpin, Hollow Axle, Forged Aluminium |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 9" to 9.5" |
| Trucks Axles Diameter | 8mm(Standard) |
| Axle width | 9.125" |
Specific References
| EAN13 | 193172168484 |
|---|