Iron 149mm High Semipolished Skateboard Truck (Single)
IRON TRUCKS are the first trucks ever to be manufactured in Europe. With a high quality steel and aluminum mix, a unique shape design and we offer a lot of different colours and graphics with the best price and quality. Size 149mm(5.87") fit best decks ranging from 8.375" to 8.75". Truck type high. Sold as a single truck
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/17/26 and 4/21/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
IRON TRUCKS are the first trucks ever to be manufactured in Europe. With a high quality steel and aluminum mix, a unique shape design and we offer a lot of different colours and graphics with the best price and quality. Size 149mm(5.87") fit best decks ranging from 8.375" to 8.75". Truck type high. Sold as a single truck
Product Details
Data sheet
| Height | High |
|---|---|
| Width | 149mm(5.87") |
| Construction | Cast Aluminium |
| Weight | 380Grs |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Geometry | Traditional |
| Recommended Board Size | 8.25" to 8.5", 8.5" to 9" |
| Axle width | 8.45" |
| Truck Hole Pattern | Short 4 - 2.125" (New School) |
Specific References
| EAN13 | 8433975139116 |
|---|