Venture 5.2" Low Pro Worrest Plaza raw Skateboard Truck(Pce)
€37.95
Tax included
Venture is the number one seller for skateboard trucks. Venture is well known for its super strong and lightweight trucks. 5.2" (137mm) model is recommended for decks 7.75" to 8.25" wide. This low version allow faster response when poping, more stabilty, and match with wheels from 49mm to 53mm. Bobby Worrest Pro Model. Sold as a single truck
Description
Venture is the number one seller for skateboard trucks. Venture is well known for its super strong and lightweight trucks. 5.2" (137mm) model is recommended for decks 7.75" to 8.25" wide. This low version allow faster response when poping, more stabilty, and match with wheels from 49mm to 53mm. Bobby Worrest Pro Model. Sold as a single truck
Color: Raw Polished
Product Details
VENTURE-52LOWWORRESTPLAZA
Data sheet
| Height | Low |
|---|---|
| Width | 137mm(5.2") |
| Construction | Cast Aluminium |
| Weight | 370Grs |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Geometry | Traditional |
| Recommended Board Size | 7.87" to 8.25" |
| Axle width | 8" |
Specific References
| EAN13 | 0888560239630 |
|---|