Tensor Alloys 4.75" Raw Skateboard Truck (Pce)
€14.95
Tax included
The Tensor Alloys is a durable truck to stand up to hard riding and tons of grinding. The aluminium cast allows you a more consistant board feel when your throwing it round, with the more traditional weight being easier to pull you through your carves in the bowl. The Tensor Alloys are a quality truck at an awesome price point, perfect for your first custom set up. 4.75" is the size you need to set a deck width 7.25" to 7.625". Truck sold individually, but 2 to get a full set
Description
The Tensor Alloys is a durable truck to stand up to hard riding and tons of grinding. The aluminium cast allows you a more consistant board feel when your throwing it round, with the more traditional weight being easier to pull you through your carves in the bowl. The Tensor Alloys are a quality truck at an awesome price point, perfect for your first custom set up. 4.75" is the size you need to set a deck width 7.25" to 7.625". Truck sold individually, but 2 to get a full set
Product Details
TENSOR-ALLOYS475-RAW
Data sheet
| Height | Low |
|---|---|
| Width | 120mm(4.75") |
| Construction | Cast Aluminium |
| Weight | 323Grs |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 7.5" & Below |
Specific References
| EAN13 | 0805538635102 |
|---|