Tensor Mag Light 5.5" Glossy Green Gunmetal Skateboard Truck(Pce)
€44.95
Tax included
Tensor Mag Light - The Lightest Truck Ever! 29% Lighter than the industry standard tuck. Super Light and Strong Magnesium. Smooth Grinding and Fast Turning. Hollow Axle and Kingpin. 5.5"(8.25" total axle lenght) truck would match decks width 8.125" to 8.5". Gumetal baseplate and Gloss Green hanger. Sold as a single truck(buy 2 to set a skateboard)
Description
Tensor Mag Light - The Lightest Truck Ever! 29% Lighter than the industry standard tuck. Super Light and Strong Magnesium. Smooth Grinding and Fast Turning. Hollow Axle and Kingpin. 5.5"(8.25" total axle lenght) truck would match decks width 8.125" to 8.5". Gumetal baseplate and Gloss Green hanger. Sold as a single truck(buy 2 to set a skateboard)
Product Details
TENSOR-MAGLIGHT55-GUNGREEN
Data sheet
| Height | High |
|---|---|
| Width | 140mm(5.5") |
| Construction | Cast Aluminium, Hollow Axle, Hollow Kingpin |
| Weight | 297Grs |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Street Height 0.5", Short Street Height 0.4", Cone |
| Recommended Board Size | 8.25" to 8.5", 8.25" |