Ace AF1 33 Polished Skateboard Truck 137mm (Pce)
Description
The Ace AF1 trucks are undoubtedly the strongest cast aluminum trucks available. Thanks to a unique manufacturing process, the Ace AF1 trucks are 70% stronger than other cast aluminum trucks. The AF1 33 Polished (raw aluminum) version features a total axle length of 8" and a hanger measuring 5.4" (137mm), making them suitable for skateboards with a width of 7.87" to 8.25". They have a height of 53mm (Mid). In addition to being extremely durable, the Ace AF1 trucks are agile and responsive, equipped with high-quality bushings and a polyurethane pivot cup. Each truck is sold individually and comes with a rethreading die nut for axle maintenance.
Product Details
Data sheet
| Height | 53mm |
|---|---|
| Width | 137mm(5.2") |
| Construction | Cast Aluminium |
| Weight | 379 Grs |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 8.25", 7.87" to 8.25" |
| Trucks Axles Diameter | 8mm(Standard) |
| Axle width | 8" 8" |