Spitfire Bigheads 53mm 99A Skateboard Wheels
€49.95
Tax included
The Bighead is the wheel shape that started it all at Spitfire. Its slightly increased surface made it a best for all terrain. 53mm diameter, 99a (Hard), 36mm width. Set of four wheels
Description
The Bighead is the wheel shape that started it all at Spitfire. Its slightly increased surface made it a best for all terrain. 53mm diameter, 99a (Hard), 36mm width. Set of four wheels
Product Details
SPITFIRE-BIGHEAD-5399
Data sheet
| Width | 36mm |
|---|---|
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Treaded |
| Diameter | 53mm |
| Durometer(s) | 99A |
| Weight | 250Grs |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 0888560002869 |
|---|