Bones 100's V5 Sidecut 54mm N°4 Skateboard Wheels
Bones 100's 54mm Wheel. Orignal 100A SBA formula. V5 shape with center set bearing placement, sidecut lips, and smoth finish. High resistance to flat spots, lighter weight, less drag. UV treated. The Bones high standard wheels at an affordable price. Best to use in skateparkx and verts. Set of four wheels
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 5/13/26 and 5/16/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Bones 100's 54mm Wheel. Orignal 100A SBA formula. V5 shape with center set bearing placement, sidecut lips, and smoth finish. High resistance to flat spots, lighter weight, less drag. UV treated. The Bones high standard wheels at an affordable price. Best to use in skateparkx and verts. Set of four wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 31mm |
|---|---|
| Contact Patch | 15mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Trimmed, Round Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 54mm |
| Durometer(s) | 100A |
| Weight | 240Grs/Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 0842357160163 |
|---|