Bones X-Formula 52mm 97A V1 Gold Chain Skateboard Wheels
Bones X-Formula 97A V1 Standard Shape, 52mm diameter. Gold Chain print. Revolutionary urethane formula with maximum rebound, delivering superior speed performance on any terrain. Better shock absorption on landings. Comfort and performance on all types of surfaces: asphalt and concrete alike. The V1 standard shape provides maximum agility and slide capability. Slow wear. Use: Street, Park, Bowl. A wheel that meets the demands of the most experienced skaters. Set of 4 wheels.
Description
Bones X-Formula 97A V1 Standard Shape, 52mm diameter. Gold Chain print. Revolutionary urethane formula with maximum rebound, delivering superior speed performance on any terrain. Better shock absorption on landings. Comfort and performance on all types of surfaces: asphalt and concrete alike. The V1 standard shape provides maximum agility and slide capability. Slow wear. Use: Street, Park, Bowl. A wheel that meets the demands of the most experienced skaters. Set of 4 wheels.
About X-Formula
About: The amazing X- Formula™ (XF) is another industry leading innovation from the BONES WHEELS factory. X-Formula rolls over rough terrain like softer wheels do, but slides much like a harder wheel will.
Speed: X-Formula™ is extremely fast because it has a super high rebound. X-Formula rolls much smoother and faster on all terrains because it absorbs vibration and softens impacts much better than any other wheel in the market.
Grip & Slide: The slide-ability comes from its unique blend of high performance materials. X-Formula will slide when you ask it to, and grip when you need it most. This is because X-Formula is specially formulated for any terrain. It has been developed over a ten year period to optimize performance and fine tuned to perfection. X-Formula is very unique product
Durability: X- Formula™ is smooth, fast and durable. It has been developed using the highest quality, longest lasting materials. X-Formula is a great value and because it softens landings and absorbs vibration, it is also better on your body which can add longevity to your normal day of skating. These wheels will change your life!
Product Details
Data sheet
| Width | 31mm |
|---|---|
| Contact Patch | 14.5mm |
| Core Placement | Center-set |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 52mm |
| Durometer(s) | 97A |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 0842357182066 |
|---|