Powell Peralta Nano Rats Dragon 52mm x 34mm Skateboard Wheels
The Powell Peralta Nano Rats Dragon 52mm x 34mm wheels offer a balance between traditional wheels and Nano Cubics. Their wider profile with a medium contact patch ensures better stability, while the "lock-in" inner face makes it easier to maintain grinds. The "Radial climb" outer face partially protects the nut. The High Rebound Dragon Formula rubber, available in 88A, 93A or 97A, is revolutionary. It provides unmatched glide and grip on all terrains, with exceptional comfort and slow wear. This format is perfect for street riders looking for stability and for flat tricks. For best speed, we recommend 88A for streets & rough surfaces, 93A for a mix street and park (wood & Concrete), 97A for a main use in park. Set of 4 wheels.
Order it before 14:30 of today and receive it between 5/18/26 and 5/21/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Powell Peralta Nano Rats Dragon 52mm x 34mm wheels offer a balance between traditional wheels and Nano Cubics. Their wider profile with a medium contact patch ensures better stability, while the "lock-in" inner face makes it easier to maintain grinds. The "Radial climb" outer face partially protects the nut. The High Rebound Dragon Formula rubber, available in 88A, 93A or 97A, is revolutionary. It provides unmatched glide and grip on all terrains, with exceptional comfort and slow wear. This format is perfect for street riders looking for stability and for flat tricks. For best speed, we recommend 88A for streets & rough surfaces, 93A for a mix street and park (wood & Concrete), 97A for a main use in park. Set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 34mm |
|---|---|
| Contact Patch | 21mm |
| Core Placement | Center-set |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 52mm |
| Durometer(s) | 93A, 97A, 88A |
| Weight | 240 Grs / Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Bowl, Vert, Street, Skatepark, Cruiser |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 0842357195370 |
|---|