Powell Peralta Nano Rats Dragon 54mm x 34mm Skateboard Wheels
€64.95
Tax included
The Powell Peralta Nano Rats Dragon 54mm x 34mm wheels offer a balance between traditional wheels and Nano Cubics. Their wider profile with a medium contact patch ensures better stability, while the "lock-in" inner face makes it easier to maintain grinds. The "Radial Climb" outer face partially protects the nut. The High Rebound Dragon Formula rubber, available in 93A or 97A, is revolutionary. It provides unmatched slide and grip on all terrains with exceptional comfort and slow wear. The size and format are versatile for street, bowl, mini ramp, etc. Set of 4 wheels.
Description
The Powell Peralta Nano Rats Dragon 54mm x 34mm wheels offer a balance between traditional wheels and Nano Cubics. Their wider profile with a medium contact patch ensures better stability, while the "lock-in" inner face makes it easier to maintain grinds. The "Radial Climb" outer face partially protects the nut. The High Rebound Dragon Formula rubber, available in 93A or 97A, is revolutionary. It provides unmatched slide and grip on all terrains with exceptional comfort and slow wear. The size and format are versatile for street, bowl, mini ramp, etc. Set of 4 wheels.
Product Details
POWELL-NANORATDRAG5434-93
Data sheet
| Width | 34mm |
|---|---|
| Contact Patch | 21mm |
| Core Placement | Center-set |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 54mm |
| Durometer(s) | 93A, 97A |
| Weight | 260 Grs / Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Bowl, Vert, Street, Skatepark |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
Specific References
| EAN13 | 0842357190368 |
|---|