OJ Wheels Super Juice 60mm 78A Black Sabbath Paranoid - Skateboard Wheels
OJ Wheels Super Juice Cruiser Wheels, Black Sabbath Special Edition, a tribute to rock star Ozzy Osbourne. 60 mm in diameter with a 78a hardness. Soft urethane ensures comfort and grip. Their width makes them ideal for city cruising or fully enjoying your pump track sessions. The OJ Super Juice wheels pair perfectly with old-school boards. Set of 4 wheels.
Description
OJ Wheels Super Juice Cruiser Wheels, Black Sabbath Special Edition, a tribute to rock star Ozzy Osbourne. 60 mm in diameter with a 78a hardness. Soft urethane ensures comfort and grip. Their width makes them ideal for city cruising or fully enjoying your pump track sessions. The OJ Super Juice wheels pair perfectly with old-school boards. Set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 45mm |
|---|---|
| Contact Patch | 37mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 60mm |
| Durometer(s) | 78A |
| Disciplines | Cruiser, Pumptrack |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 3/5 |
Specific References
| EAN13 | 019317263118 |
|---|