Carver Bluefin 28" CX Surfskate Complete
Carver Bluefin 28" x 9.25" is a surfskate both short and wide. Its generous width brings more stability to the push while its reduced size with a wheelbase of only 15" ensures a beautiful agility. Equipped with trucks Carver CX, you will love the playful spirit of this very maneuverable deck with surf sensations. The Blue fin is equipped with a kicktail, and has a slightly raised nose that will be useful for wedging your front foot. Board mounted with wheels Carver Roundhouse Slick 65mm 83, and bearings Carver Abec-7 with integrated spacers. Carver is an emblematic brand and precursor in the discipline of surfskate.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/20/26 and 5/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Carver Bluefin 28" x 9.25" is a surfskate both short and wide. Its generous width brings more stability to the push while its reduced size with a wheelbase of only 15" ensures a beautiful agility. Equipped with trucks Carver CX, you will love the playful spirit of this very maneuverable deck with surf sensations. The Blue fin is equipped with a kicktail, and has a slightly raised nose that will be useful for wedging your front foot. Board mounted with wheels Carver Roundhouse Slick 65mm 83, and bearings Carver Abec-7 with integrated spacers. Carver is an emblematic brand and precursor in the discipline of surfskate.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.25"(23,49cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 3.5" |
| Tail Lenght | 5.625" |
| Disciplines | Surfskate |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 28" |