Slide Joyful SK 30" Heritage Surfskate
€189.00
Tax included
Slide Joyful 30" x 10" is the shortest board of the lineup. The Joyful is the original Slide shape, highly recommended for lightweight riders and also for those skilled riders who want to improve their cutbacks and backhand turns. Excellent to move around the city and carve when going from A to B. Set with black Griptape, Slide Gen 3.0 Wave Trucks, Abec 7 Bearings, Slide 65mm 78A Wheels.
Description
Slide Joyful 30" x 10" is the shortest board of the lineup. The Joyful is the original Slide shape, highly recommended for lightweight riders and also for those skilled riders who want to improve their cutbacks and backhand turns. Excellent to move around the city and carve when going from A to B. Set with black Griptape, Slide Gen 3.0 Wave Trucks, Abec 7 Bearings, Slide 65mm 78A Wheels.
Product Details
SLIDE-JOYFULHERITAGE-PACK
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 16" |
| Concave | Low |
| Disciplines | Surfskate |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 30" |
Specific References
| EAN13 | 8428505000363 |
|---|