Yow J-Bay Lines 33" Power Surfing Meraki S5 Surfskate
€299.00
Tax included
YOW J-Bay 33" is an amazing alternative to surfing for days without waves. The board is set with the very special Yow Meraki surfskate system witch will make you feel as if you was surfing, but on a skateboard. Pumping, U-turns,... Yow is use by many surf schools and pro surfers as a training method. 33" is a mid size, responsive, but without loosing control. 33"x9.85"; Wheelbase 19"; Tail Rocker; 7 plis US hard rock maple; Medium Concave. Made in Spain
Description
YOW J-Bay 33" is an amazing alternative to surfing for days without waves. The board is set with the very special Yow Meraki surfskate system witch will make you feel as if you was surfing, but on a skateboard. Pumping, U-turns,... Yow is use by many surf schools and pro surfers as a training method. 33" is a mid size, responsive, but without loosing control. 33"x9.85"; Wheelbase 19"; Tail Rocker; 7 plis US hard rock maple; Medium Concave. Made in Spain
Product Details
YOW-JBAY24-PACK
Data sheet
| Width | 9.85" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 19" |
| Tail Lenght | 6.12" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Surfskate |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 33" |