Carver Jamie O'Brien 33.5" C7 Camo Tiger Surfskate
The Camo Tiger 33.5" x 10.25" is Hawaïan pro surfer Jamie O'Brien's Carver Pro model. Wideer stance for fast carving and transition riding. The board has a nose kick for that locked-in feel. Wheelbase is 17.5" witch gives a good balance between agility and stability. The board is set with Carver C7 surfskate spring trucks witch gives a lot of energy for easy pumping. Comes with black die cut griptape, Abec 7 bearings with built-in spacers, Rounhouse 69mm 78A(Soft) ultra grippy wheels.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/23/26 and 4/27/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Camo Tiger 33.5" x 10.25" is Hawaïan pro surfer Jamie O'Brien's Carver Pro model. Wideer stance for fast carving and transition riding. The board has a nose kick for that locked-in feel. Wheelbase is 17.5" witch gives a good balance between agility and stability. The board is set with Carver C7 surfskate spring trucks witch gives a lot of energy for easy pumping. Comes with black die cut griptape, Abec 7 bearings with built-in spacers, Rounhouse 69mm 78A(Soft) ultra grippy wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 10.25" |
|---|---|
| Wheelbase | 17.5", 17.5" |
| Nose Lenght | 5.25" |
| Tail Lenght | 6.5" |
| Disciplines | Surfskate |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 33.5" |
Specific References
| EAN13 | 0842041109386 |
|---|