Powell Peralta PS Kilian Martin 8" Wolf VII Skateboard Deck
€69.95
Tax included
Powell Peralta Premium Serie skateboard deck. Kilian Martin Pro Model, Artwork: Wolf VII. Made from the best US hard-rock maple and Glue and pressed with Powell exclusive AirLam press. Light, Thin, excellant tortional rigidity, high pop. Size 8"x31.45"; Wheelbase 14"; Medium Concave; Nose Lenght 6.75"; Tail lenght 6.5"; Nose and Tail angle 18°. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Description
Powell Peralta Premium Serie skateboard deck. Kilian Martin Pro Model, Artwork: Wolf VII. Made from the best US hard-rock maple and Glue and pressed with Powell exclusive AirLam press. Light, Thin, excellant tortional rigidity, high pop. Size 8"x31.45"; Wheelbase 14"; Medium Concave; Nose Lenght 6.75"; Tail lenght 6.5"; Nose and Tail angle 18°
Product Details
POWELL-PSMARTINWOLFVII8-DECK
Data sheet
| Width | 8.0"(20,32cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14" |
| Nose Lenght | 6.75" |
| Tail Lenght | 6.5" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.45" |
Specific References
| EAN13 | 0842357161344 |
|---|