Powell Peralta G Bones 64mm Skateboard wheels
Powell Peralta G-Bones 64mm 97a(Hard). Old school freestyle, park, bowl, and cruising wheels. 42mm width, 30mm contact patch. Set of four wheels
Order it before 09:00 of today and receive it between 4/24/26 and 4/28/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta G-Bones 64mm 97a(Hard). Old school freestyle, park, bowl, and cruising wheels. 42mm width, 30mm contact patch. Set of four wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 40mm, 40mm |
|---|---|
| Contact Patch | 30mm, 30mm |
| Lip profile | Round Lip |
| Diameter | 64mm |
| Durometer(s) | 97A |
| Disciplines | Slides, Bowl |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5 |
Specific References
| EAN13 | 845584050238 |
|---|