Creature Club Plaquer 8.25" Skateboard Deck
Creature Club Plaquer 8.25"x32.04". Standard popsicle shape with Low concave. 7 Ply Hard rock maple from North America. "Hard Rock Maple" trees grow in the arctic freeze zones of the planet, so with temperatures like that, you know these boards are stiff. Great wood at a great price for any type of skater. Black Jessup Griptape offered (installation on request)
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/22/26 and 4/25/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Creature Club Plaquer 8.25"x32.04". Standard popsicle shape with Low concave. 7 Ply Hard rock maple from North America. "Hard Rock Maple" trees grow in the arctic freeze zones of the planet, so with temperatures like that, you know these boards are stiff. Great wood at a great price for any type of skater.
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.352" |
| Nose Lenght | 6.895" |
| Tail Lenght | 6.512" |
| Concave | Low |
| Grip tape | Gifted (Free installation upon request) |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32.04" |
Specific References
| EAN13 | 0193172051298 |
|---|