Powell Peralta Anderson Heron 9.13" 7-Ply Blue Skateboard Deck
€124.95
Tax included
Powell Peralta Pro skate deck Andy Anderson Heron V1 blue 9.13" x 32.8". Ultra-innovative shape combining old school and new school elements. Flat kicktail tip for easier pogo jumps. Both nose and tail are equal length and the balancing point is at the center of the board. Equally proportioned nose and tail curves to facilitate flips in both natural and switch positions. V-shaped design that allows for weight reduction while maintaining equal width at each truck level. 15" wheelbase; 6.8" nose with 18° angle; 6.8" tail with 18° angle. Premium 7-ply maple construction.
.
Description
Powell Peralta Pro skate deck Andy Anderson Heron V1 blue 9.13" x 32.8". Ultra-innovative shape combining old school and new school elements. Flat kicktail tip for easier pogo jumps. Both nose and tail are equal length and the balancing point is at the center of the board. Equally proportioned nose and tail curves to facilitate flips in both natural and switch positions. V-shaped design that allows for weight reduction while maintaining equal width at each truck level. 15" wheelbase; 6.8" nose with 18° angle; 6.8" tail with 18° angle. Premium 7-ply maple construction.
Product Details
POWELL-ANDERSONHER7PLYBLUE91-DECK
Data sheet
| Width | 9.13" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 6.8" |
| Tail Lenght | 6.8" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Bowl, Street, Skatepark, Freestyle |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School, Standard Popsicle |
| Year of Release | 2023 |
| Lenght | 32.8" |
Specific References
| EAN13 | 842357184282 |
|---|