Independent 159mm Stage11 Raw Skateboard truck(Single)
€37.95
Tax included
Independent is the reference when we talk about skateboards trucks. This 159mm version is one of the top sellers of the company. Trucks match best with deck width 8.6" to 9". Independent tucks are a best for street, bowl, park, tech sliding... This is the stage 11 version with some new improvements. Sold as a single truck
Description
Independent is the reference when we talk about skateboards trucks. This 159mm version is one of the top sellers of the company. Trucks match best with deck width 8.6" to 9". Independent tucks are a best for street, bowl, park, tech sliding... This is the stage 11 version with some new improvements.
Stage 11 Improvements: Updated Geometry
- Better grind clearance
- 55mm Tall
- Improved "No Hang Up Yolk"
Sold as a single truck
Product Details
INDY-159STAGE11-RAW
Data sheet
| Height | 55mm |
|---|---|
| Width | 159mm(6.26") |
| Construction | Cast Aluminium |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Geometry | Traditional |
| Bushings Heights & Shapes | Barrel, Cone, Short Street Height 0.4", Street Height 0.5" |
| Recommended Board Size | 8.5" to 9" |
| Axle width | 8.75" |
Specific References
| EAN13 | 3663174013411 |
|---|