Bones STF V1 Standard 52mm Joslin Sunset Skateboard Wheels
Bones STF V1 Standard shape 52mm 103A Pro model Joslin with Sunset graphic. V1 Standard shape, perfect radius width and speed for an all around street perforamance. Bones Street Tech Formula powers the legendary Bones STF wheels that roll fast, grip when you need to and slide when you want to, without flat spotting. STF gives you more control to skate with confidence. Bones STF wheels outperform all other wheels, and because they wear so well, they last several times longer than normal wheels, making STF wheels the best for less. 103A duro for faster rolling and less drag. Set of 4 Wheels
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 5/13/26 and 5/16/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Bones STF V1 Standard shape 52mm 103A Pro model Joslin with Sunset graphic. V1 Standard shape, perfect radius width and speed for an all around street perforamance. Bones Street Tech Formula powers the legendary Bones STF wheels that roll fast, grip when you need to and slide when you want to, without flat spotting. STF gives you more control to skate with confidence. Bones STF wheels outperform all other wheels, and because they wear so well, they last several times longer than normal wheels, making STF wheels the best for less. 103A duro for faster rolling and less drag. Set of 4 Wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 31mm |
|---|---|
| Contact Patch | 14.5mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 52mm |
| Weight | 218Grs/ Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |