Roll Line Boxer 55mm Roller Skate Wheels (Set of 4)
Roll Line Boxer 55mm beginner artistic roller skate wheels. Mono compound Elastomeric Thermo plastic Formula. Can be used on many types of skating surfaces including standard wood floors coated with plastic or poly urethane, but also unusual surfaces like, tile type basketball and volleyball courts, tennis courts (Indoor or outdoor), and concrete or terrazzo surfaces that are more common around the World. Available in Pink and Blue. Made in Italy. Set of 4 wheels
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 5/13/26 and 5/16/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Roll Line Boxer 55mm beginner artistic roller skate wheels. Mono compound Elastomeric Thermo plastic Formula. Can be used on many types of skating surfaces including standard wood floors coated with plastic or poly urethane, but also unusual surfaces like, tile type basketball and volleyball courts, tennis courts (Indoor or outdoor), and concrete or terrazzo surfaces that are more common around the World. Available in Pink and Blue. Made in Italy. Set of 4 wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 32mm |
|---|---|
| Contact Patch | 26mm |
| Core Placement | Side-set |
| Wheel surface | Treaded |
| Diameter | 55mm |
| Durometer(s) | 100A |
| Weight | 254Grs/ Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Artistic |
| Gap width between bearing seats | 9mm(Roll Line Wheels) |